Pokalbrag mod Skjern Håndbold
Rutineret liga-spiller tilbage til Odder
Festlig optakt til pokalbrag mod Skjern
Der er lagt op til en festlig aften med fællesspisning, 6-dagesstemning og hyldest til spillerne og holdet forud for pokalbraget mod Skjerns ligahold.
Aftenens hovedbegivenhed er uden tvivl pokalkampen mod Skjern, som samtidig markerer afslutningen på en flot sæson. Med de to tætte oprykningskampe mod HC Midtjylland, har Odders håndbolddrenge sat en tyk streg under, at de har potentialet til at overraske. Selv om holdet nu har holdt lidt ferie og dermed ikke er i skarpeste kampform, går de ind til kampen for at vinde.
– Vi har vist, at holdet har potentialet til at overraske. Så vi går ind til kampen med masser af optimisme, udtaler formand Henrik Bentsen. Jeg forventer en tæt og intens kamp, og håber selvfølgelig, at vores unge drenge kan overraske et Skjernhold, som har haft en lang sæson med slutspilskampe. Men for mig er optakten til pokalbraget faktisk mindst lige så vigtigt.
Aftenen starter nemlig med et festligt arrangement med fællesspisning, hyldest til spillerne og holdet samt ikke mindst en portion 6-dags-stemning, når sponsorerne kører ”cykelløb” på spinningcykler.
Festlighederne starter i kl. 17.45 med velkomstdrink i Multihallen. Det koster kun 150 kroner for hele arrangementet incl. entrebilletten til pokalbraget – det vil sige, at det kun koster 50 kroner at deltage i spisning og festligheder. Alle er velkommen. Billetter kan bestilles på cafeen@spektrumodder.dk